“Καθάρισε” τον Ιάλυσο και ξεκίνησε την… καταμέτρηση

Την πρώτη νίκη της φετινής σεζόν πήρε ο Πανιώνιος, που το μεσημέρι της Κυριακής επικράτησε με 2-0 του Ιάλυσου στη Νέα Σμύρνη αποκομίζοντας το πρώτο τρίποντο για φέτος, μετά το πρώτο “στραβοπάτημα” στην πρεμιέρα κόντρα στην Ερμιονίδα.

Ιδανικά ξεκίνησε το παιχνίδι για την ομάδα του Νίκου Κούστα, καθώς μόλις στο 2′ κέρδισε πέναλτι, που εκτέλεσε εύστοχα ο “μαέστρος” της ομάδας, Δημήτρης Γροντής, ανοίγοντας πολύ νωρίς το σκορ. Οι ‘κυανέρυθροι” πήγαν να επωφεληθούν από μία λάθος αμυντική συνεννόηση των Ροδίτων, αλλά ο Στεργίου για να μην αφήσει την ομάδα του να δεχθεί και δεύτερο γκολ σε πέντε λεπτά, έκανε ένα σκληρό μαρκάρισμα και δέχθηκε την κόκκινη κάρτα στο 8′. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες για 82+ λεπτά. Ο Πανιώνιος μετά από ωραία ανάπτυξη, πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, όταν ο Στούπης βρήκε στην περιοχή τον Ρεντζή, ο οποίος πλάσαρε από κοντά και σκόραρε στο 37’.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε ομαλά, ο ρυθμός έπεσε αρκετά και έτσι οι παίκτες του “Ιστορικού” κατάφεραν, να πάρουν την καθαρή νίκη στη δεύτερη αγωνιστική της Γ’ Εθνικής, με 2-0, χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα.

Τέλος, ο “Ιστορικός” την επόμενη εβδομάδα θα ταξιδέψει στο Άργος για να φιλοξενηθεί από τον τοπικό και δυνατό Παναργειακό, ο οποίος προέρχεται από μεγάλη νίκη μέσα στην Μυτιλήνη κόντρα στον Αιολικό, με 0-1!