Κυπελλούχος Ανατολικής Αττικής ο Αχαρναϊκός!

Οι “πράσινοι” είναι Κυπελλούχοι ΕΠΣ Ανατολικής Αττικής για δεύτερη φορά στην ιστορία τους!

Όπως όλοι γνωρίζουμε, η ομάδα του Αχαρναϊκού εδρεύει στο Μενίδι. Παρ’ όλο που η περιοχή ανήκει γεωγραφικά στα βορειοδυτικά προάστια της Αθήνας, ο σύλλογος έχει επιλέξει να αγωνίζεται στις διοργανώσεις της Ένωσης Ανατολικής Αττικής. Εκεί όπου φέτος πραγματοποίησε εξαιρετική πορεία στο Κύπελλο. Έφτασε μέχρι τον τελικό και κόντρα στον Κυανό Αστέρα Βάρης κατέκτησε το τρόπαιο.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 12ο λεπτό όταν ο Τσιμπουρλάς έκανε πολύ όμορφη κούρσα από τα δεξιά και με παράλληλο γύρισμα βρήκε τον σέντερ φορ του Αχαρναϊκού. Ο Σεγκούμπα Ντιατά έκανε ένα κοντρόλ και εκτέλεσε από το ύψος της μικρής περιοχής για το 1-0. Ο Κυριακάκης μετά από δέκα λεπτά διπλασίασε τα τέρματα, με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Ο Κυανός Αστέρας άργησε να πετύχει γκολ παρά το γεγονός πως πίεσε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Στο 68′ ο Χρηστίδης σε απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα προς το τέρμα, αλλά ο τερματοφύλακας του Αχαρναϊκού, Χλώρος, την έστειλε στο δοκάρι και μετά κόρνερ. Στο 83′ ο Καλλιμάνης είχε ανεπανάληπτο τετ α τετ που σπατάλησε. Τελικά, ο Αστέρας μείωσε σε 2-1 στο 85ο λεπτό, έπειτα από μια εξαιρετική συνεργασία όλης της ομάδας. Μετά από την εκτέλεση ενός πλαγίου άουτ η μπάλα άλλαξε πόδια 11 φορές χωρίς να ανακοπεί από αντιπάλους, έως ότου έγινε η τελική πάσα στο σέντερ φορ, Καλλιμάνη, που προ κενής εστίας σκόραρε.

Μάλιστα, ο τελικός διεξήχθη για πρώτη φορά στο Μενίδι, την έδρα δηλαδή του Αχαρναϊκού. Η εξαιρετική συμπαράσταση των φιλάθλων του “τριφυλλιού” συνέβαλε στην κατάκτηση του τίτλου!

Αυτή είναι η δεύτερη φορά που στέφθηκαν Κυπελλούχοι Ανατολικής Αττικής. Η πρώτη ήταν το 2019 κόντρα στον Άρη Βούλας που υπέταξαν στη διαδικασία των πέναλτι.