Μεγάλη (ψυχολογική) νίκη για το “τριφύλλι”

Ό,τι έπρεπε να κάνει στα προηγούμενα παιχνίδια το έκανε προχθές ο Παναθηναϊκός στο Χαριλάου. Μπορεί να μην εντυπωσίασε αλλά πήρε 3 σημαντικότατους βαθμούς σε μία αρκετά δύσκολη έδρα, ειδικά όπως είχε διαμορφωθεί η κατάσταση πριν τον αγώνα.

Το τριφύλλι μπήκε “μουδιασμένο” στον αγωνιστικό χώρο και έδωσε την δυνατότητα στον Άρη να “εισβάλει” ανά πάσα στιγμή στην περιοχή του. Τελικά η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατάφερε να σκοράρει στο πρώτο 10λεπτο και η πίεση ανέβηκε ακόμα περισσότερο για την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Οι πράσινοι χρειάστηκαν ένα 15 λεπτο περίπου (αν εξαιρέσουμε την ευκαιρία του Μαντσίνι) για να βρουν τα πατήματα τους. Το “τριφύλλι” ανέβασε στροφές, έμπαινε επικίνδυνα στην περιοχή του Άρη ώσπου τελικά λίγο πριν το 40ο λεπτό, ο Πέρεθ θύμισε… Ρούμπεν από τα παλιά, βρήκε τον Ιωαννίδη στην πλάτη της άμυνας, ο νεαρός φορ έκανε την τριπλά και έπειτα πάσαρε στον Μαντσίνι ο οποίος δίχως πρόβλημα ισοφάρισε για την ομάδα του.

Από τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου φάνηκε πως ο Παναθηναϊκός είχε μοναδικό σκοπό το τρίποντο και θα το έκανε πάση θυσία. Έτσι και έγινε στο δεύτερο 45λεπτο αφού οι πράσινοι δέχτηκαν μόνο μια φάση (όπου αν έμπαινε γκολ ίσως ακυρωνόταν για οφσάιντ) και απείλησαν περισσότερο. Με το σκορ στο 1-1 το παιχνίδι έφτανε στο τέλος του, όμως ο Παλάσιος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη.

Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Σάρλια πήρε την κεφαλιά, βρήκε τον Παλάσιος ο οποίος με ένα σουτ που πήρε αδιανόητα φάλτσα πέτυχε το νικητήριο γκολ των πράσινων. Αυτή η νίκη δεν είναι σημαντική μόνο για τους τρεις βαθμούς. Έδωσε τεράστιο ψυχολογικό “μπουστ” στον Παναθηναϊκό κάτι που χρειαζόταν γιατί φαίνεται εδώ και καιρό ότι το πρόβλημα δεν ήταν παικτικα αλλά κυρίως στο μυαλό.