Μέσα από τα ‘Χ’έρια του

Ο ΠΑΣ Γιάννινα φιλοξένησε τον ΟΦΗ στους Ζωσιμάδες την Κυριακή 16 Οκτωβρίου, με μοναδικό σκοπό τη νίκη που τελικά δεν ήρθε.

Αρχικά, η ηπειρωτική ομάδα ξεκίνησε πιο καλά το παιχνίδι και ευτυχησε να σκοράρει με τον Κέβιν Ροσέρο μετά από καταπληκτική παράλληλη πάσα του Μορέιρα στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης. Ύστερα, έγιναν κάποιες φάσεις και από τις δύο πλευρές χωρίς να επιτευχθεί κάποιο γκολ, πηγαίνοντας με το σκορ του 1-0 στα αποδυτήρια για το 1ο ημίχρονο.

Στο 2ο μέρος, ο ΟΦΗ “έπιασε” πραγματικά στον “ύπνο” τους αμυντικούς του ΠΑΣ Γιάννινα και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Τοράλ στο 56′ ύστερα από ωραία πάσα του Γκερέρο.

Ο ΠΑΣ πίεσε με αποτέλεσμα την επίτευξη δεύτερου γκολ μετά τη σέντρα του Μπιλμπάο, με τον Κλαουντιού Μπαλάν να πετυχαίνει το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα του “Αγιαξ της Ηπείρου”!

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι η ηπειρωτική ομάδα θα πάρει το πολυπόθητο τρίποντο που τόσο χρειαζόταταν, οι Κρητικοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, καθώς ο Ασάν Ντιουσσέ με μία “φωτοβολιδα” νίκησε τον Πριόρ και έκανε το 2-2 στο 90′, διαμορφώνοντας και το τελικό αποτέλεσμα του παιχνιδιού.

Στα θετικά του ΠΑΣ Γιάννινα, το γκολ του Ρουμάνου φορ, Μπαλάν καθώς και η εξαίρετη παρουσία των Μορέιρα και Ροσέρο. Το μόνο που οφείλει να βελτιωθεί, είναι η αντίδραση της αμυντικής γραμμής όταν πετυχαίνει κάποιο γκολ η ομάδα μας, καθώς φαίνεται να εφησυχάζεται. Ένα κομμάτι που θα χρειαστεί σίγουρα μεταγραφική ενίσχυση τον Ιανουάριο!