Το τρένο πέρασε και από τον Βόλο

Το δέκατο σερί τρίποντο πήρε η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, ρεκόρ για τους πράσινους, αφού ξεπέρασε την ομάδα του Χουάν Ρότσα της σεζόν 1994-95 που έφτασε τα 9/9.

Ο Παναθηναϊκός πήρε μία εκπληκτική νίκη με το ευρύ 1-5 στο “Πανθεσσαλικό”, που θύμισε “Λεωφόρο” λόγω των αμέτρητων φίλων των πρασίνων. Το “τριφύλλι” μπήκε με στόχο τη νίκη, κάτι που φάνηκε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, ενώ ο Βόλος προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς, χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει την εστία του Μπρινιόλι.

Οι πράσινοι λίγο μετά το ημίωρο ανέβασαν πάλι ρυθμούς, βγήκαν στην αντεπίθεση και ο Παλάσιος ξεδίπλωσε το ταλέντο του. Προσποιήθηκε, άλλαξε απότομα πορεία και με ένα εκπληκτικό σουτ με εξωτερικό πλασέ σημείωσε το 0-1. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Ιταλός γκολκίπερ βρήκε τον Αργεντινό μέσο, ο οποίος έπιασε ένα ωραίο σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Κλέιμαν. Έτσι τελείωσε και το πρώτο ημίχρονο με τον πίνακα του σκορ να δείχνει 0-2 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός μπήκε κάπως μουδιασμένος και ο Βόλος αποφασισμένος να πετύχει το γκολ
που θα τον έβαζε ξανά στο παιχνίδι. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν όσο είχαν την υπεροχή, με αποτέλεσμα όταν “ξύπνησε” ο Παναθηναϊκός συνέχισε ότι “άφησε” στο πρώτο μέρος… Αρχικά με τον Χουάνκαρ, που το σουτ του κόντραρε σε αντίπαλο και κατέληξε στα δίχτυα κάνοντας τρία τα τέρματα για το “τριφύλλι”. Μόλις λίγα λεπτά αργότερα, ο Παναθηναϊκός βγήκε ξανά στην αντεπίθεση, με τον Παλάσιος να βγάζει μία σέντρα και τον Σπόραρ να κάνει το τακουνάκι με τον Κλέιμαν να αποκρούει, αλλά την μπάλα να πάει στα πόδια του Τσέριν που έκανε τρίπλα και με εύκολο πλασέ σημείωσε το πρώτο του γκολ με την φανέλα του Παναθηναϊκού.

Τα γκολ, όμως, δεν τελείωσαν εκεί, αφού λίγο αργότερα ο Μπερνάρ βρήκε τον Σπόραρ, με τον δεύτερο να πλασάρει εύστοχα απέναντι στον γκολκίπερ του Βόλου και έκανε πέντε τα τέρματα της ομάδας του. Ο Βόλος μείωσε σε 1-5 στο 84’ από την άσπρη βούλα, έπειτα από φάουλ του Σένκεφελντ στον αντίπαλό του μέσα στην περιοχή.

Οι φίλοι του Παναθηναϊκού δεν έμειναν καθόλου παραπονεμένοι από την εικόνα της ομάδας αλλά και το τελικό σκορ, ενώ μας θύμισαν πως πρέπει να είναι τα γήπεδα με γηπεδούχους και φιλοξενούμενους. Μακάρι να είναι η αρχή των μαζικών μετακινήσεων των φιλάθλων.

Και τώρα… Ντέρμπι Αιωνίων στη “Λεωφόρο”!