Επιστροφή στις νίκες

Την πρώτη του νίκη μετά τη διακοπή του Μουντιάλ πέτυχε ο Παναθηναϊκός απέναντι στον Λεβαδειακό. Τυπικά εκτός, αλλά αισθητικά εντός έδρας για το “τριφύλλι”!

Οι πράσινοι δεν εμφανίστηκαν βελτιωμένοι παρά τις δύο προηγούμενες γκέλες, όμως πέτυχαν αυτό που δεν μπορούσαν στα δύο προηγούμενα παιχνίδια. Να πάρουν έστω τους 3 βαθμούς. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς πέτυχε το νικητήριο γκολ λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έπειτα από συνεργασία του Σπόραρ με τον Βέρμπιτς, με τον δεύτερο να σκοράρει ουσιαστικά σε κενή εστία. Μάλιστα στην τελευταία φάση του ημιχρόνου ο Σπόραρ είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, όμως η μπάλα δεν του “έκανε το χατίρι” και πέτυχε το δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το οποίο άργησε να αρχίσει, οι πράσινοι προσπάθησαν να κρατήσουν το “εύθραυστο” 1-0 και να πάρουν τη νίκη. Περίπου ένα δεκάλεπτο πριν το τελικό σφύριγμα του διαιτητή, η νέα μεταγραφή του Παναθηναϊκού, ο Πούχατς σημείωσε ένα όμορφο γκολ με το αριστερό, όμως έπειτα από παρέμβαση του VAR το γκολ ακυρώθηκε για φάουλ στην αρχή της φάσης. Εν τέλει, το 1-0 υπέρ των πρασίνων έμεινε μέχρι το τέλος και οι πράσινοι πήραν 3 σημαντικότατους βαθμούς ενόψει του μεγάλου ντέρμπι στην Αγία Σοφιά.

Υ.Γ. Ας βγει κάποιος να μιλήσει για όλα όσα έγιναν στο ημίχρονο του αγώνα. Δεν είναι δυνατόν να πετάει δακρυγόνα η αστυνομία χωρίς λόγο ενώ στο γήπεδο βρίσκονται οικογένειες με μικρά παιδάκια. Ας ελπίσουμε να είναι καλά και ο άνθρωπος που μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο έπειτα από την ένταση που προκάλεσε η αστυνομία…