Ισοπαλία, αλλά θα μπορούσε και τη νίκη

Στον πρώτο εκτός έδρας αγώνα, η ομάδα του Φέστα ήταν πολυ καλή, άφησε θετικά σημάδια και έτσι έδειξε πως δεν είναι ένα σύνολο που θα πάρουν εύκολα νίκη απέναντι του. Επίσης η Λαμία περιμένει να βρει αγωνιστικό ρυθμό ο Μποάκιε ο οποίος θα την βοηθήσει αρκετά στο επιθετικό κομμάτι και θα είναι παίκτης κλειδί για το υπόλοιπο της σεζόν.

Με το “καλημέρα” της αναμέτρησης, στα 23″ δευτερόλεπτα, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι για τα Γιάννινα σε ένα καθαρό τάκλιν που έκανε ο Κορνέζος στον Παμλίδη. Με την παρέμβαση του VAR, ο ρέφερι πήρε την απόφαση του πίσω. Στην συνέχεια του αγώνα, στο 13ο λεπτό, ο ΠΑΣ Γιάννινα μπαίνει μπροστά στο σκορ με μια ωραία κεφάλια “ψαράκι” του Εραμούσπε. Η ομάδα της Λαμίας μετά το 1-0 δημιούργησε μία, δύο ευκαιρίες χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με την κεφάλια του Κορνέζου παραλίγο να κάνει το 1-1, αλλά ο αμυντικός των Ηπειρωτών, έδιωξε την μπάλα πάνω στη γραμμή.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Φθιώτιδας μπήκε δυναμικά και μόλις στο 49ο λεπτό βρήκε γκολ, αλλά προηγήθηκε το φάουλ που έγινε πανω σε αμυντικό του ΠΑΣ Γιάννινα. Η Λαμία δεν το έβαλε κάτω και εννιά λεπτά αργότερα, στο 58ο λεπτό, βρήκε το γκολ που ήθελε με μια σέντρα του Σιμόν από τα δεξία. Με μια δυνατή κεφάλια του Νούνιεζ λοιπόν, έκανε το 1-1. Λίγα λεπτά αργότερα ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε μεγάλη ευκαιρία αλλά ο Σαράνοφ με καταπληκτική απόκρουση κράτησε το 1-1. Όμως στο 66ο λεπτό είχαμε την δυσάρεστη στιγμή του αγώνα με τον Πέδρο Κόντε, πιθανώς να παθαίνει ρήξη χιαστού, αποχωρώντας από τον αγωνιστικό χώρο κλαίγοντας. Στην συνέχεια του αγώνα στο 72ο λεπτό η Λαμία ήταν κοντά στο 1-2 με τον Τζανδάρη να αστοχεί σχεδόν σε άδεια εστία. Οι Φθιωτοί δεν σταματούσαν τις συνεχείς επιθέσεις, αλλά ο τερματοφυλακας Σουλής έκανε φοβερές επεμβάσεις και έτσι κράτησε το 1-1 στο σκόρ.

Η ομάδα του ΠΑΣ Λαμία ήταν αρκετά καλή. Πάλεψε από την αρχή του αγώνα μέχρι το τέλος. Έτσι με την στήριξη όλων και με τον κόσμο στο πλευρό της, ελπίζουμε να μπορέσει να αποφύγει τον υποβιβασμό και να μείνει για ακόμη μια χρόνια στην “μεγάλη” κατηγορία!