Καλή εμφάνιση παρά την ήττα και τις απουσίες

Η Λαμία, στον πρώτο αγώνα του πρωταθλήματος απέναντι στην ΑΕΚ, παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα λόγω απουσιών. Παρόλα αυτά, η ομάδα της Φθιώτιδας ήταν δημιουργική και έκανε ευκαιρίες στην αρχή του αγώνα, χωρίς να βρει το γκολ που έψαχνε. Στο 30ο λεπτό η Λαμία κέρδισε πέναλτι, με τον Τόμας Ντε Βινσέντι να μην μπορεί να ευστοχήσει από τα 11 μέτρα, ενώ λίγα λεπτά αργότερα, η άμυνά της έκανε ένα παιδικό λάθος, με αποτέλεσμα ο Αραούχο να το εκμεταλλευτεί και να βάλει την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με 1-0, δέκα λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στην αρχή του δευτέρου, οι «κυανόλευκοι» δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν κάποια σημαντική φάση, αφού οι «κιτρινόμαυροι» ήταν καλύτεροι και είχαν την κατοχή της μπάλας. Στο 65’, οι αμυντικοί της Λαμίας έκαναν ακόμη ένα λάθος, με τον Αραούχο να βρίσκεται ανενόχλητος και να πλασάρει για το 2-0. Μετά από μερικά λεπτά έγινε και το 3-0 για την ομάδα της ΑΕΚ, με ένα πανέμορφο γκολ του Πινέδα έξω από την περιοχή. Αν και η ομάδα της Φθιώτιδας έψαχνε ένα γκολ, που παραλίγο να βρει στο 84ο λεπτό με ένα πολύ ωραίο σουτ εκτός περιοχής του Τσούκαλου όπου η μπάλα βρήκε το δοκάρι, έμεινε στο μηδέν.

Η Λαμία, παρά τις πολλές απουσίες που είχε, ήταν αρκετά καλή και με την στήριξη του κόσμου θα επιχειρήσει να παραμείνει στην κατηγορία για ακόμη μια χρονιά.