Για 7η σερί χρόνια στα σαλόνια η αθάνατη Λαμία!

Το “κοκκαλάκι της νυχτερίδας” φαίνεται να έχει ο ΠΑΣ Λαμία, καθώς βρίσκει πάντα τον τρόπο να σωθεί, όποιες κι αν είναι οι εκάστοτε συνθήκες.

Τελευταία αγωνιστική για την σεζόν 2022-23 ο ΠΑΣ Λαμία αντιμετώπισε τον Ιωνικό μέσα στην Νίκαια σε ένα κατάμεστο γήπεδο για έναν κυριολεκτικά τελικό παραμονής.

Τα highlights

Με την αρχή του αγώνα ο Ιωνικός ήταν ο ανώτερος στον αγωνιστικό χώρο. Αντίθετα, οι Φθιωτοί δεν είχαν ξεκινήσει καλά λόγω των συνθηκών που υπήρχαν στο γήπεδο και έδειχναν μία ανησυχία για τη συνέχεια. Ο Ιωνικός στο 30’ και στο 37’ βρήκε δυο γκολ παίρνοντας ένα καλό προβάδισμα. Παρόλ’ αυτά, η εφτάψυχη Λαμία στο δεύτερο ημίχρονο ήταν μια διαφορετική ομάδα, αφού οι παίκτες της πίεζαν και πάλευαν σε όλες τις μονομαχίες. Έτσι λοιπόν στο 53’ οι “κυανόλευκοι” μείωσαν το σκορ με το Νούνιεζ παίρνοντας αυτό που άξιζαν. Με ανεβασμένη την ψυχολογία τους οι Λαμιώτες και έπειτα από μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ, βρήκαν λυτρωτή στο πρόσωπο του Τόσιτς. Ο Σέρβος έκανε το 2-2 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Οι διακριθέντες

Αυτός που ίσως έκανε την μεγαλύτερη διαφορά και ήταν ο καλύτερος παίκτης για τους “κυανόλευκους” ήταν ο Νούνιεζ, ο οποίος δημιουργούσε την κάθε επίθεση της Λαμίας και πάλευε μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα, ενώ ήταν και τραυματίας. Επίσης, ο Τόσιτς ήταν πολύ καλός και για ακόμη μια φορά έσωσε την Λαμία. Μάλιστα, αυτήν τη φορά την κράτησε στην κατηγορία με ένα φοβερό γκολ από απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Ο “κακός”

Παρόλ’ αυτά, αυτός που δεν βρέθηκε και στην καλύτερη του μέρα ήταν ο Αμπαντά, που έκανε αρκετά λάθη, κυρίως σε πάσες, δίνοντας έτσι την μπάλα στους αντιπάλους.

Ο προπονητής

Τελευταία αγωνιστική της σεζόν με τον Λεωνίδα Βόκολο να κάνει μια πολύ καλή διαχείριση. Αν και η ομάδα δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα και βρισκόταν πίσω στο σκορ με 2-0, στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε εντελώς την ψυχολογία των παικτών και τους βοήθησε να καταφέρουν την ανατροπή που τους κράτησε στην κατηγορία. Αυτός ο αγώνας θα μείνει στην ιστορία.

Τέλος, ελπίζουμε για μία επόμενη καλύτερη σεζόν και για μια πιο γρήγορη παραμονή ώστε να μην ξανά ζήσουμε τα ίδια γεγονότα όπως φέτος και πέρσι.