Με “τεσσάρα” και ένα όνειρο για τους Φθιωτούς

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα του ΠΑΣ Λαμία εναντίον της ΑΕ Κηφισιάς με σκορ 4-1 και ένα ακόμη νέο ρεκόρ.

Οι «κυανόλευκοι» από την στιγμή που ανέβηκαν για πρώτη φορά στη SuperLeague έχουν καταφέρει να παραμείνουν 7 σερί χρονιές. Όλες αυτές τις σεζόν έχουν πετύχει πολλά επιτεύγματα και ένα από αυτά ήταν η νίκη εναντίον του Ολυμπιακού πριν λίγες μέρες. Όμως, οι Λαμιώτες στον εντός έδρας αγώνα εναντίον της Κηφισιάς έσπασαν ένα ακόμη ρεκόρ, πετυχαίνοντας πρώτη φορά τέσσερα γκολ σε ένα παιχνίδι!

Το παιχνίδι

Στην αρχή του αγώνα η Κηφισιά ήταν καλύτερη και δίκαια προηγήθηκε με 0-1 στο 12’. Όμως η ομάδα του Βόκολου ανέβασε στροφές και με καλή εμφάνιση μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου είχε κάνει ήδη την ανατροπή με το σκορ να είναι 2-1. Η Λαμία στην είσοδο του δεύτερου ημιχρόνου συνέχισε από εκεί που άφησε το πρώτο μέρος του αγώνα με όρεξη και δίψα για τη νίκη. Στο 56’ αυξήθηκε ο δείκτης του σκορ στο 3-1 με σκόρερ τον Καρλίτος ο οποίος επέστρεψε από τον τραυματισμό του και βρίσκει ξανά τον καλό του εαυτό. Αν και για τα επόμενα λεπτά η Κηφισιά είχε τα ηνία του παιχνιδιού ψάχνοντας κάποιο γκολ, οι «κυανόλευκοι» γνώριζαν και στόχευαν να πετύχουν ένα ακόμη ώστε να σπάσουν το ρεκόρ σκοραρίσματος σε έναν αγώνα. Μετά από αρκετή πίεση και με καθαρό μυαλό η ομάδα της Λαμίας πέτυχε το 4ο γκολ το οποίο αναζητούσε και έκανε το 4-1 με τον Μάλτσι, καταλήγοντας σε θρίαμβο για τους Φθιωτούς.

Οι Λαμιώτες μετά από αυτή την μεγάλη και σημαντική νίκη μπορούν ακόμη να κοιτάζουν ψηλά και το όνειρο των playoffs. Βρίσκονται στην 7η θέση με 24 βαθμούς στο -2 από τον Αστέρα Τρίπολης. Ακολουθεί ένα δύσκολο πρόγραμμα με δυο εκτός έδρας αγώνες που με συγκέντρωση και προσοχή μπορούν να πάρουν σημαντικούς βαθμούς.

Μένουν 6 αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής διαρκείας. Μήπως το όνειρο γίνει πραγματικότητα για την ομάδα της Λαμίας;

ΥΓ. Δημοσιεύματα τοπικών μέσων ενημέρωσης της Λαμίας αναφέρουν πως η Αστυνομία δεν επέτρεψε στους φιλάθλους να καθίσουν ούτε έξω από το γήπεδο, ούτε στις τριγύρω ταράτσες, με το πρόσχημα πως θα τιμωρηθεί η ομάδα από την παρουσία τους εκεί…