Την πρόδωσαν τα γνωστά προβλήματα, παρά τη μεγάλη προσπάθεια…

Σε ένα αθηναϊκό ντέρμπι βγαλμένο από παλιές εποχές, όταν ακόμη και οι δύο ομάδες διεκδικούσαν το πρωτάθλημα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-1.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολλή ένταση και από τις δύο ομάδες. Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε και προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την αμυντική αστάθεια της ΑΕΚ, η οποία περιορίστηκε σε ρόλο κυνηγού και ευτύχησε να μη δεχτεί γκολ σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις (5′,26′).

Οι κιτρινόμαυροι, πιστοί στο πλάνο του προπονητή τους, προσπαθούσαν να πιέσουν τις πρώτες μπάλες των αντιπάλων τους, κάτι που απέδωσε στο 36′, όταν μετά από απώλεια της μπάλας από τον Ρούμπεν Πέρεθ, ο Αραούχο έδωσε ασίστ στον Πινέδα που άνοιξε το σκορ.

Ενώ μέχρι εκείνο το λεπτό η ΑΕΚ είχε απορροφήσει την πίεση του Παναθηναϊκού, που προσπαθούσε κυρίως από τη δεξιά της πλευρά να τη διασπάσει, απώλεσε τη συγκέντρωση της και υπέπεσε σε δύο επιεικώς γελοία πέναλτι. Αποτέλεσμα, ολική ανατροπή και σκορ ημιχρόνου 2-1 υπέρ των πράσινων.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ξανά με ρυθμό και ενέργεια από τις δύο ομάδες, με την ΑΕΚ να ψάχνει περισσότερο το γκολ προκειμένου να ισοφαρίσει. Η πρόθεση της ΑΕΚ δε μετουσιώθηκε σε γκολ με τον Αραούχο να χάνει δύο σημαντικές ευκαιρίες, με τη δεύτερη στο 71′ να θεωρείται κλασσική.

Τα πράγματα θα μπορούσαν να έχουν πάρει ακόμη χειρότερη τροπή, αν ο Αϊτορ σε δύο περιπτώσεις έβρισκε εστία (το ένα εκ των δύο σουτ κατέληξε στο δοκάρι). Εξίσου μεγάλη ευκαιρία ήταν και το δοκάρι του Παλάσιος στο 84′, και το χαμένο τετ α τετ στο 90+1′.

Οι αλλαγές του Ματίας Αλμέιδα δεν άλλαξαν τη συνολική εικόνα του παιχνιδιού. Ίσως ο δικέφαλος να μπορούσε να ισοφαρίσει μόνο με μια κεφαλιά του Λιβάι Γκαρσία στο 90+3′.

Παρά λοιπόν τη μεγάλη προσπάθεια των παικτών της ΑΕΚ, την τιμώρησαν τα γνωστά αμυντικά κενά και η επίσης γνωστή κακή, παιδαριώδης και αφελής νοοτροπία.