Επιτέλους γεγονός η πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα

Την πρώτη νίκη της φετινής σεζόν πήρε η ομάδα της Λαμίας στο ντέρμπι της Στερεάς Ελλάδας για την 6η αγωνιστική. Πλέον, βρίσκεται στην 9η θέση με 6 βαθμούς και με μία συνολικά καλή παρουσία μέχρι τώρα.

Με το ξεκίνημα, η ομάδα του Φέστα μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και στο 7ο λεπτό έκανε την πρώτη σημαντική ευκαιρία με τον Τσιλούλη να κάνει ένα ωραίο σουτ αλλά να καταλήγει άουτ. Γενικότερα ήταν ένα πολύ περίεργο πρώτο ημίχρονο για τους Φθιωτούς, αφού παρόλο που ήταν καλύτεροι στην αρχή του αγώνα, στην πορεία μείωσαν τον ρυθμό τους, κρατώντας την μπάλα, χωρίς όμως να δημιουργούν ευκαιρίες.

Με την είσοδο των ομάδων στο δεύτερο μέρος, η ομάδα από την Λιβαδειά βγήκε στην αντεπίθεση και με ένα εκπληκτικό τάκλιν του Κορνέζου, έκοψε τον προσωπικό του αντίπαλο. Οι Φθιωτοί ήταν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο και απειλούσαν αρκετά. Όμως, στο 61′ σε κόρνερ της Λαμίας, με εκτελεστή τον Ασκόφσκι, ο Τσιλούλης πήρε την πρώτη κεφάλια και την επόμενη ο Μποάκι, ο οποίος “έγραψε” το 1-0, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τα κυανόλευκα. Το τέρμα που σημείωσε η ομάδα της Φθιώτιδας της έδωσε ψυχολογία και συνέχισε να απειλεί τον κατώτερο των περιστάσεων Λεβαδειακό, από εκείνο το σημείο κι έπειτα.

Επιτέλους, ήρθε η πρώτη νίκη για την Λαμία μετά από 2 ήττες και 3 ισοπαλίες. Παίζοντας πολύ ωραίο και γρήγορο ποδόσφαιρο, η ομάδα του Φέστα κατάφερε να φτάσει στο πρώτο “τρίποντο” της σεζόν. Συνεχίζουμε όλοι μαζί για την παραμονή στην κατηγορία.