Η ΑΕΚ πέταξε για τελικό

Ένα πραγματικά συγκλονιστικό ματς πραγματοποιήθηκε μέσα στο “Γ. Καραϊσκάκης” με τον Ολυμπιακό να παίρνει το ματς με 2-1 και η ΑΕΚ την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Novibet.

H ΑΕΚ, από τον πρώτο κιόλας αγώνα είχε επισφραγίσει σε μεγάλο βαθμό τη θέση της στον τελικό, έχοντας νικήσει με 3-0 μέσα στην ΟΠΑΠ Αρένα.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό με τον Ματιέ Βαλμπουενά, όμως οι “κιτρινόμαυροι” ισοφάρισαν στις αρχές του δευτέρου μέρους με αυτογκόλ του Μπα (52′), έπειτα από σουτ του Γκαρσία.

Έπειτα, οι “ερυθρόλευκοι” πήραν το προβάδισμα σε 2-1 με σουτ του Ίνμπομ Χουάνγκ στο 57ο λεπτό. Όμως, μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού το σκορ δεν άλλαξε και η ΑΕΚ πανηγύρισε την πρόκριση.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, οπότε αποτέλεσμα αυτού ήταν να ανοίξουν το σκορ. Η ΑΕΚ από την άλλη είχε μεγάλη ορμή σε όλη την διάρκεια του ματς οπότε και ισοφάρισε, αλλά οι γηπεδούχοι φάνηκαν πιο αποτελεσματικοί και πήραν τη νίκη δίχως ουσιαστικό αντίκτυπο.

Πλέον ΑΕΚ και ΠΑΟΚ αναμένουν της γνωστοποίησης της έδρας του τελικού.