Ισοπαλία στη Λαμία και όλα θα κριθούν στην Νίκαια

Η προσπάθεια του ΠΑΣ Λαμία απέφερε καρπούς στις καθυστερήσεις του αγώνα και οδηγεί σε ντέρμπι παραμονής κόντρα στον Ιωνικό.

Το Σάββατο ο ΠΑΣ Λαμία είχε να αντιμετωπίσει τον Λεβαδειακό σε έναν από τους σημαντικότερους αγώνες της χρονιάς. Στο “Αθανάσιος Διάκος” υπήρξε αρκετός κόσμος, αφού πρώτα εξάντλησε τα διαθέσιμα εισιτήρια και δημιούργησε μία ωραία ατμόσφαιρα.

Η ομάδα του Βόκολου ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι έχοντας κάποιες σημαντικές ευκαιρίες με ένα τετ α τετ και ένα χαμένο πέναλτι στριμώχνοντας τον Α.Π.Ο.Λ. στο μισό του γήπεδο. Παρόλ’ αυτά οι Βιωτοί μετά από μερικά λεπτά κέρδισαν πέναλτι και με τον Νίκα μπήκαν μπροστά στο σκορ. Αντίθετα, στο δεύτερο ημίχρονο κυρίαρχος ήταν ο Λεβαδειακός έχοντας δοκάρι μετά από σουτ εκτός περιοχής. Αν και οι “κυανόλευκοι” άργησαν να βρουν ρυθμό, τα τελευταία λεπτά του αγώνα πίεζαν συνεχώς και στο 90’+3′ βρήκε το γκολ που έψαχνε κάνοντας το 1-1 με τον Τόσιτς, στέλνοντας τον Λεβαδειακό μαθηματικά στη Super League 2.

Καλύτερος παίκτης

Καλύτερος παίκτης για την ομάδα της Λαμίας ήταν ο Τόσιτς. Με την είσοδο του στο 69’ άλλαξε την τακτική των “κυανόλευκων” και βοήθησε το παιχνίδι να “ανοίξει” περισσότερο σε ρυθμό. Επίσης ήταν αυτός που έβαλε το γκολ στο 90’+3′ με ένα ωραίο πλασέ από το όριο της περιοχής.

Εκτός ότι ο Σέρβος ήταν ο καλύτερος παίκτης για τους “κυανόλευκους”, οι Φθιωτοί ευτύχησαν να έχουν παίκτες σε άριστη κατάσταση. Το μόνο μειονέκτημα ήταν το γεγονός πως άργησαν να βρουν τις θέσεις και τις αποστάσεις των γραμμών μέσα στο γήπεδο. Όμως, αυτό δεν επηρέασε αρκετά το αποτέλεσμα επειδή ο ΠΑΣ Λαμία μπόρεσε να πάρει την ισοπαλία λίγο πριν τη λήξη.

Ο προπονητής

Ο Λεωνίδας Βόκολος εξ αρχής άλλαξε τα πάντα στα “κυανόλευκα” αποδυτήρια. Αλλά στον αγώνα με τον Λεβαδειακό έκανε κακή διαχείριση, δίχως όμως να μπορούμε να τον κρίνουμε ή να τον κατηγορήσουμε.

Ακολουθεί το τελευταίο ματς της σεζόν, ο τελικός στην Νίκαια εναντίον του Ιωνικού. Η Λαμία ψάχνει δύο αποτελέσματα ώστε να καταφέρει να παραμείνει στην κατηγορία για ακόμη μια χρόνια.