Μεστή εμφάνιση, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει…

Το Σάββατο ο ΠΑΣ Λαμία αντιμετώπισε τον Αστέρα Τρίπολης, και πραγματοποίησε μια πολύ καλη εμφάνιση, χωρίς όμως να βρει το γκολ που θα του έδινε ίσως και το πρώτο τρίποντο της χρονιάς. Είχε αρκετές ευκαιρίες τις οποίες δεν εκμεταλλεύτηκε, σε αντίθεση με την ομάδα από την Τρίπολη που δεν απείλησε σημαντικά τους κυανόλευκους, με το σκορ να μένει στο 0-0.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, στο 5ο μόλις λεπτό, ο Μπενίτο παραλίγο να βάλει το γκολ της αγωνιστικής κάνοντας ένα τακουνάκι που κατέληξε άουτ. Στην συνέχεια του αγώνα η ομάδα της Φθιώτιδας πήρε την πλήρη πρωτοβουλία των κινήσεων, χάνοντας διαδοχικές καλές φάσεις. Η Λαμία πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου είχε μία μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, μετά από ατομική προσπαθεια του εξαιρετικού Τσιλούλη, που όμως δεν μπόρεσε να σκοράρει με ένα σουτ εκτός περιοχής. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου, ανήκε στον Αστέρα με τον Μπενίτο ξανά να μην μπορεί να σκοράρει από τη μικρή περιοχή, και το πλασέ να καταλήγει άουτ, ξυστά με την εστία, στο 36ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λαμία μπήκε δυναμικά και είχε ξανά αρκετές ευκαιρίες. Ο Αστέρας αν και παρουσιάστηκε καλύτερος σε σχέση με το πρώτο μέρος, δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά. Οι Φθιωτοί συνέχισαν τις προσπάθειες οι οποίες κορυφώθηκαν προς το τέλος της αναμέτρησης. Στο 85ο λεπτό, μπόρεσαν να απειλήσουν με ένα κερδισμένο φάουλ. Ο Ασκόφσκι εκτέλεσε το φάουλ και ο Μαρμεντίνι στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, έχασε τεράστια ευκαιρία με κεφαλιά. Τελευταία σημαντική φάση του αγώνα στο 91ο λεπτό και πάλι για την Λαμία, με ένα κόρνερ που εκτέλεσε ο Ασκόφσκι. Την πρώτη κεφαλιά πήρε ο Σλίβκα, και από πολύ κοντά ο Μπεχαράνο με το κεφάλι στην δεύτερη επαφή, έστειλε την μπάλα άουτ.

Αναπόφευκτα το τελικό σκορ παρέμεινε στο 0-0, με τη Λαμία να είναι ανώτερη και να αξίζει ίσως κάτι παραπάνω.