Σημαντικός βαθμός στη Νίκαια

Η ομάδα της Φθιώτιδας, σε μία ακόμη αναμέτρηση δεν έχασε, και πήρε ακόμη ένα βαθμό που είναι πολύ σημαντικός για την παραμονή της στην κατηγορία, αφού στέρησε ταυτόχρονα δύο πόντους από τον συνδιεκδικητή Ιωνικό!

Με το ξεκίνημα του αγώνα, η ομάδα του Ιωνικού είχε την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του ρυθμού. Όμως στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης, σε μία κόντρα επίθεση για τη Λαμία, ο Ασκόφσκι μετέφερε την μπάλα όσο χρειάζεται, ώστε να την δώσει στον Ντε Βινσέντι και με ένα ωραίο πλασέ να κάνει το 0-1 για τους κυανόλευκους. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Ιωνικός απείλησε, αλλά για ένα ακόμη ματς ο Σαράνοφ ήταν εκεί για την ομάδα της Φθιώτιδας, κάνοντας μία εκπληκτική απόκρουση. Πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, η Λαμία έφτασε πολύ κοντά στο να σκοράρει δεύτερη φορά με μία καρφωτή κεφαλιά του Μποάκι, αλλά ο Χουτεσιώτης έκανε με τη σειρά του μία φοβερή επέμβαση και έμεινε το 0-1.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, προέκυψε μία άτυχη στιγμή για την ομάδα της Λαμίας, με τον Κάνιας να κάνει ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα να κοντράρει στα πόδια του Μάντζη και να καταλήγει στα δίχτυα, κάνοντας το 1-1. Οι “κυανόλευκοι” δεν ήταν στα επίπεδα του πρώτου μέρους, με τον Ιωνικό να μη σταματάει να κάνεις ευκαιρίες για την ανατροπή του αγώνα. Όμως, ο φύλακας άγγελος της Λαμίας, ο Σαράνοφ ο οποίος βγήκε MVP, πραγματοποίησε σημαντικές αποκρούσεις, κρατώντας το 1-1 στο σκορ και έδωσε στην ομάδα μας, έναν πολυ σημαντικό βαθμό.

Ο ΠΑΣ Λαμία μπόρεσε και πήρε ξανά βαθμό, παρά τη μέτρια εμφάνιση του, και αυτοί οι βαθμοί θα του προσφέρουν την παραμονή στην κατηγορία! Για την 8η αγωνιστική ακολουθεί ένας δύσκολος αγώνας απέναντι στον Παναθηναϊκό.