Θετικά δείγματα αλλά άτυχη στην πρεμιέρα

Στον πρώτο φετινό επίσημο αγώνα έδειξε θετικά δείγματα το συγκρότημα του Βόκολου κι ας μην πήρε την νίκη απέναντι στον Βόλο.

Μετά από την περσινή αγχωτική παραμονή η Λαμία αγωνίζεται για 7η σερί χρόνια στα σαλόνια της SuperLeague. Φέτος έγιναν πολλές κι σημαντικές προσθήκες στο ρόστερ για την νέα χρόνια και μια από αυτές ήταν ο Καρλίτος.

Αρχή της σεζόν

Στην πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος, οι Φθιωτοί αντιμετώπισαν τον Βόλο σε ένα δύσκολο πρώτο αγώνα. Στο Πανθεσσαλικό έδωσαν παρών αρκετοί φίλοι της Λαμίας για να βοηθήσουν την ομάδα τους με την φωνή τους, κάνοντας έτσι την πρώτη τους εκδρομή για φέτος.

Τα highlights

Με την αρχή του αγώνα η Λαμία έδειξε πως ήταν ανώτερη και πιο έτοιμη από τον αντίπαλό της, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Οι κυανόλευκοι έπαιζαν ένα πολύ ωραίο ποδόσφαιρο κι εκεί φάνηκε η δουλειά του Βόκολου στην προετοιμασία της ομάδας κι ας είναι νωρίς ακόμη. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λαμία μπήκε ακόμη πιο επιθετικά και στο 55’ κέρδισε πέναλτι στο οποίο ευστόχησε ο Καρλίτος κάνοντας το 1-0. Παρόλ’ αυτά, οι Λαμιώτες δεν πρόλαβαν να χαρούν και λίγα λεπτά αργότερα ο Βόλος έφερε το ματς στα ίσια. Αυτό που έλειπε από την περσινή ομάδα το είχε σε αυτό τον αγώνα, το συγκρότημα του Βόκολου αφού δέχτηκε το γκολ δεν το έβαλε κάτω, και 2 λεπτά μετά, από ασίστ του Καρλίτος, ο Σλίβκα έκανε το 2-1 παίρνοντας ξανά προβάδισμα. Στην συνέχεια του αγώνα η Λαμία είχε μια μεγάλη ευκαιρία να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ με τον Τόσιο Λέικ αλλά ο Σιαμπάνης έκανε μια τεράστια απόκρουση. Λίγο πριν την λήξη του αγώνα ο Βόλος βρήκε την λύση να κάνει το 2-2 με ένα μακρινό σουτ του Άλχο και αυτό ήταν το τελικό σκορ.

Ο καλύτερος του αγώνα

Αυτός που έκανε την διαφορά για τους Φθιωτούς, ήταν ο Καρλίτος, ο οποίος πέτυχε γκολ και ασίστ δείχνοντας την ποιότητα που μπορεί να προσφέρει από την πρώτη κιόλας αγωνιστική χωρίς να έχει κάνει προετοιμασία με την υπόλοιπη ομάδα.

Ο προπονητής

Πρώτη αγωνιστική του φετινού πρωταθλήματος ο Λεωνίδας Βόκολος διάλεξε την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα που είχε στην διάθεση του και η ομάδα πάλεψε κάνοντας μια καλή εμφάνιση κι ας μην κέρδισε.

Η σεζόν ξεκίνησε καλά κι ας μην πήρε τους περισσότερους βαθμούς που θα μπορούσε η ομάδα της Λαμίας όμως ελπίζουμε να μην ζήσουμε τα ίδια με πέρυσι και να έχουμε μια γρηγορότερη παραμονή στην κατηγορία.